Kultura

Znany pisarz dramatyczny zginął tragiczną śmiercią, popełniwszy samobójstwo w chwili rozstroju nerwowego.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-01-1922

Kiedy przed dwoma laty Namysłowiacy w trzech koncertach przedstawili plony swej zespoleni muzycznej pracy, omówiliśmy szerzej w formie recenzyjnej wartość tejorkiestralnej drużyny z punktu widzenia erystycznego i społecznego. Zalety jakle dostrzegliśmy wówczas w ich koncertowym popisie: doskonała jednolitość rytmu i dźwięku, spójność frazowania, duży charakterystyczno - ludowy temperament muzyczny utrzymały się i wzmogły w wartości. a wzbogacone zostały podniesieniem ciepła tonów skrzypcowych, uszlachetnieniem brzmienia innych instrumentów i uwytwornieniem interpretacyjnej. Okazało się to zwłaszcza w poważniejszych symfonicznych ustępach programu (np. „Copiniana", uwertura z „Wesela Figara" i t. d.)

jeżeli nie zobaczy filmu „Zbrodnie w Armienii” przecudny dramat Pathe Freres na tle tajemniczego wschodu. Poraz ostatni wyświetlony będzie w poniedziałek 28 bm. w kinoteatrze „Sztuka” Hotel Saski.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-11-1921

„Nasi nad Bałtykiem”, wesoła forsa w trzech aktach Z. Senkowskiej zyskała trwale powodzenie. Krytyka podnosi pomysłowość. smak, beztroskliwą pogodę i humor zabawnej krotochwili. Podziwiano p. Nowackiego, który jako reżyser sztuki nadał jej właściwy styl i tempo ożywiaiąc własnym temperamentem i pyszną mimiczną grą cacy wieczór. P. Melicka budzi zachwyt szlachetną grą i naturalnym wdziękiem. Cały zespól przyczynił się do świetnego sukcesu, przyczem w rolach drugoplanowych wyróżnili się zaszczytnie pp. Szyszylowicz, Kolwes, dając zabawne i wyraziste sylwetki. We czwartek „Nasi nad Bałtykiem", w piątek „Płomień" po raz 12 z pp. Wernicz i Węgierko.

Dziś „Dzieczę z Holandji” po raz drugi; nowości ta operetkowa, na wczorajszej premjerze wstępnym bojem podbiła publiczność. Zanim poda my szczegółowe sprawozdanie, dziś zaznaczyć możemy, że dawno nie pamiętamy tak świetnie wystawionej sztuki, zarówno pod względem artystycznym, jak i wystawowo-dekoracyjnym.

 

„Dziewczę z Holandji" osiągnęło sukces w zupełności. Na niedzielę popoł. afisz zapowiada „Manewry jesienne".

 

Z powodu choroby reżysera komedji p. W. Dąbrowskiego zapowiedziana komedja „Mąż z grzeczności" odłożoną została na kilka dni.

 

Iskra, 18-11-1921

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.