Styczeń 1916

Na świecie

 

I wojna światowa:

8 stycznia - armia złożona z Australijczyków, Nowozelandczyków (ang. Australian and New Zealand Army Corps – ANZAC) i Brytyjczyków wycofuje się z półwyspu Gallipoli (Bitwa o Gallipoli).

9 stycznia – zakończyła się bitwa o Gallipoli.

19 stycznia – Król Czarnogóry Mikołaj uszedł z kraju, wywieziony przez okręty Ententy. Tym samym zerwano rokowania pokojowe z Austrią i Niemcami. Król po ucieczce z kraju zapowiedział dalsze prowadzenie wojny i zobowiązał się nie podpisywać odrębnego pokoju.

29 stycznia – po raz pierwszy Paryż został zbombardowany przez niemieckie sterowce.

 

Pozostałe wydarzenia:

1 stycznia - Korpus Medyczny Armii Brytyjskiej po raz pierwszy dokonał transfuzji krwi używając krwi przechowywanej do tego celu i schłodzonej.

1 stycznia - impresjonista Claude Monet namalował obraz „Wodne lilie”.

5 stycznia – Charles Hatfield (twórca deszczu) rzekomo spowodował ulewne deszcze w rejonie San Diego w stanie Kalifornia.

8 stycznia - zwodowano brytyjski krążownik liniowy HMS Repulse.

13/14 stycznia – potężny sztorm przeszedł przez zatokę Zuiderzee w Holandii, powodując ekstensywne szkody. Sztorm ten spowodował, że parlament holenderski podjął decyzję o budowie tamy Afsluitdijk i polderów w regionie ujścia rzeki IJssel.

17 stycznia – w Stanach Zjednoczonych powstało profesjonalne stowarzyszenie graczy w golfa (ang. Professional Golfers Association of America – PGA).

18 stycznia – meteoryt typu chondryt o masie 611 gramów uderzył w dom, w pobliżu miejscowości Baxter, w stanie Missouri, w USA.

23/24 stycznia – w miejscowości Browning w stanie Montana temperatura powietrza spadła z +6,7 °C do -48,8 °C (44 °F to -56 °F) w ciągu jednego dnia, jest to rekordowy spadek temperatury odnotowany w ciągu 24 godzin.

28 stycznia – Louis Brandeis, jako pierwsza osoba pochodzenia żydowskiego, zasiadł w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych.

 

W Polsce

  

25 stycznia – cesarz Mikołaj powołał specjalną komisję złożoną z 11 osób do ustalenia znaczenia słów „Wolna Polska”, użytych w rozkazie do armii z grudnia 1915.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1916

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.