Październik 1915

 

Na świecie

 

I wojna światowa:

6 października – rozpoczęła się ofensywa austriacka w Serbii.

9 października – zajęcie Belgradu przez Niemców.

12 października – brytyjska pielęgniarka Edith Cavell została rozstrzelana przez Niemców za pomaganie rannym żołnierzom Ententy w ucieczce z Belgii.

14 października – Bułgaria przystąpiła do wojny po stronie państw centralnych.

15 października – armia austro-węgierska i bułgarska wkroczyły na terytorium Królestwa Serbii. Pierwsza Armia Serbska wycofała się w stronę Grecji.

23 października –brytyjski okręt podwodny zatopił na Bałtyku niemiecki krążownik pancerny SMS Printz Adalbert z 672-osobową załogą.

 

Pozostałe wydarzenia:

19 października – Stany Zjednoczone uznały rząd Venustiano Carranza w Meksyku – de facto (nie de iure aż do 1917).

27 października – William Morris Hughes został siódmym premierem Australii.

28 października – ograniczenie sprzedaży wyrobów mięsnych w Niemczech (tylko 4 dni w tygodniu).

 

W Polsce

 

Narodowa Demokracja utworzyła Międzypartyjne Koło Polityczne.

5 października – premiera filmu Żona. 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1915

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.