Sierpień 1915

Na świecie

 

I wojna światowa:

6-21 sierpnia – Ofensywa sierpniowa, której celem było zdobycie kontroli nad półwyspem Gallipoli. Siły tureckie odparły atak, straty Imperium Brytyjskiego to ponad 20 tys. zabitych – straty Turków to około 12 tys. zabitych.

12 sierpnia – Brytyjski bombowiec Short Type 184 przeprowadził pierwszy w historii atak torpedowy z powietrza, zatapiając turecki statek na Morzu Egejskim.

16 sierpnia – Ententa obiecała Królestwu Serbii w razie zwycięstwa nad Państwami Centralnymi przyłączenie znacznej części Bałkanów, m.in. Bośni i Hercegowiny, Slawonii i części Dalmacji.

19 sierpnia - Zwycięstwo floty rosyjskiej nad niemiecką w bitwie w Zatoce Ryskiej.

19 sierpnia - Niemiecki okręt podwodny storpedował brytyjski parowiec „Arabic”.

 

 

Pozostałe wydarzenia:

5-23 sierpnia – Huragany przechodzące przez Galveston i Nowy Orlean zabijają 275 osób.

 

W Polsce

 

5 sierpnia – Wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy.

8 sierpnia – Aresztowano w Nowym Targu Lenina.

11 sierpnia – W wyniku bitwy o Pruszków Niemcy zajęli miasto.

13 sierpnia – Niemcy zajęli Białystok.

20 sierpnia – Podpisanie kapitulacji przed Niemcami przez rosyjską załogę Twierdzy Modlin i Fortu Zakroczym.

21 sierpnia – Rozpoczęła się bitwa pod Raśną.

24 sierpnia - Niemcy w Warszawie utworzyli Generalne Gubernatorstwo.

24 sierpnia - Zwycięstwo wojsk austriackich nad rosyjskimi w bitwie pod Raśną.

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1915

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.