Czerwiec 1915

Na świecie

 

I wojna światowa:

2 czerwca – Rozpoczęła się blokada wybrzeży Azji Mniejszej przez flotę Wielkiej Brytanii.

5 czerwca - Początek austriacko-włoskich potyczek w rejonie miasta Gorycja.

10 czerwca – Wielka Brytania opanowała niemiecką kolonię Kamerun.

17 czerwca – francuski minister wojny podjął decyzję o wyposażeniu żołnierzy w hełmy.

23 czerwca - Ddeklaracja papieża Benedykta XV o neutralności Watykanu.

23 czerwca - Rozpoczęła się I bitwa nad Isonzo.

 

 

Pozostałe wydarzenia:

3 czerwca – Rewolucja meksykańska: oddziały Álvaro Obregóna i Pancho Villi starły się w mieście León. We frontalnym ataku Obregón stracił prawe ramię, ale zdecydowanie pokonał oddziały Pancho Villi.

5 czerwca - Dania wprowadziła poprawkę do konstytucji, gwarantującą kobietom prawo do głosowania.

7 czerwca – Rosja i Republika Chińska podpisały w Kiachcie porozumienie przyznające autonomię Mongolii Zewnętrznej.

9 czerwca – Sekretarz stanu William Jennings Bryan rezygnuje ze stanowiska ze względu na różnice poglądów dotyczącą postępowania USA w sprawie zatopienia RMS Lusitania.

16 czerwca – Powstał Instytut Brytyjskich Kobiet (ang. British Women’s Institute).

 

W Polsce

 

Czerwiec-lipiec – Atak na Warszawę.

3 czerwca – Zakończyło się trzecie oblężenie Twierdzy Przemyśl. Do miasta weszły wojska bawarskie i austro-węgierska 4. dywizja kawalerii. Rosjanie wycofując się wysadzili mosty na Sanie.

13 czerwca – Starcie Legionów Piłsudskiego z Rosjanami pod Rokitną. 2 szwadron ułanów II Brygady Legionów pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunina-Wąsowicza przypuścił szarżę na rosyjskie pozycje pod wsią Rokitna.

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1915

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.