Luty 1915

Luty 1915

 

Na świecie

 

I wojna światowa:

4 lutego – Niemcy ogłaszają blokadę wód wokół Anglii i Irlandii.

9 lutego – Kanał Sueski został zamknięty dla statków państw neutralnych.

11 lutego – Pierwsi żołnierze kanadyjscy dotarli do Francji.

19 lutego – Na rozkaz Winstona Churchilla rozpoczęła się tragiczna w skutkach próba przełamania blokady dardanelskiej przez floty brytyjską i francuską.

26 lutego – Pierwsze bojowe wykorzystanie miotaczy ognia przez niemiecki 3 pułk zwiadowczy gwardii na froncie zachodnim, w Malancourt.

 

 

Pozostałe wydarzenia:

8 lutego – w Los Angeles odbyła się premiera kontrowersyjnego filmu wyreżyserowanego przez D. W. Griffitha pod tytułem Narodziny narodu (ang. The Birth of a Nation).

12 lutego – w Waszyngtonie położono kamień węgielny pod Pomnik Lincolna.

18 lutego – odwołano Letnie Igrzyska Olimpijskie 1916 w Berline.

20 lutego – w San Francisco rozpoczęła się Wystawa Światowa.

 

W Polsce

 

5 lutego – Premiera filmu Zaczarowane koło.

7 lutego – Rozpoczęła się Bitwa nad jeziorami mazurskimi.

17 lutego – Zainaugurowała działalność Filharmonia Łódzka.

18 lutego – Rozpoczęła się bitwa przasnyska.

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1915

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.