Wrzesień 1914

Na świecie

I wojna światowa:

Wrzesień – Ostrzał niemieckiej artylerii zniszczył zabytkową katedrę w Reims.

2 września - Opuszczenie Lwowa przez Austriaków. Niemcy okupowali miejscowość Moronvilliers, położoną około 15 km od Reims.

3 września - Rząd Francji przeniósł się z Paryża do Bordeaux.

5 września - W Londynie podpisano porozumienie, zgodnie z którym żaden członek potrójnej ententy (Anglia, Francja, Rosja) nie mógł osobno zawierać układów pokojowych z państwami centralnymi. W rejonie Firth of Forth niemiecki U-21 storpedował i zatopił brytyjski krążownik Pathfinder.

5-9 września – Pierwsza bitwa nad rzeką Marną, siły francusko-angielskie powstrzymały marsz Niemców na zachód (ok. 513 tys. zabitych).

6-12 września – Bitwa niemiecko-rosyjska nad jeziorami mazurskimi.

13 września – Siły Republiki Południowej Afryki rozpoczynają działania zbrojne przeciw Niemcom w niemieckiej południowo-zachodniej Afryce (dzisiejsza Namibia).

13-28 września – Pierwsza bitwa we francuskim departamencie Aisne.

22 września – Na Morzu Północnym trzy brytyjskie krążowniki zostały zatopione przez niemiecki okręt podwodny U-9.

 

Pozostałe wydarzenia:

Sankt Petersburg zmienił nazwę na Piotrogród.

Kardynał Giacomo della Chiesa został obrany papieżem i przyjął imię Benedykta XV.

Po sześciu miesiącach Wilhelm zu Wied opuścił Albanię, co było spowodowane opozycją w stosunku do jego rządów.

Po raz trzeci Andrew Fisher został premierem Australii.

W USA zostaje powołana niezależna agencja rządowa (ang. Federal Trade Commission – FTC), której celem jest ochrona klientów oraz eliminacja i zapobieganie nieuczciwej konkurencji oraz organizacja do walki z alkoholizmem (ang. Flying Squadron).

 

W Polsce

2 września – Zwycięstwo wojsk austro-węgierskich nad rosyjskimi w I bitwie pod Komarowem.

3 września – Zajęcie Lwowa przez wojska rosyjskie. Okupacja miasta przez Rosjan do 22 czerwca 1915.

5 września - Józef Piłsudski utworzył w Kielcach Polską Organizację Narodową. Zaprzysiężenie w Kielcach I Pułku Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

8 września – Rozpoczęła się bitwa nad Jeziorami Mazurskimi.

17 września – Wojska rosyjskie rozpoczęły pierwsze oblężenie twierdzy Przemyśl.

21 września – Z powodu odmowy złożenia przysięgi na wierność cesarzowi rozwiązany został Legion Wschodni.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1914

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.