Nowa hipoteza o powstaniu raka

Angielski lekarz dr. Wiliam Bennet wystąpił wczoraj na odczycie w Londynie z ciekawą hypotezą o powstaniu raka. Twierdzi on mianowicie, że rak i węgle pozostają ze sobą w najściślejszym związku. Twierdzenie to trzeba w następujący sposób rozumieć: Dr. Wiliam Bennet i kolega jego dr. C. Green po długoletnich doświadczeniach doszli do niezłomnego przeświadczenia, że rak pojawia się tam, gdzie palą węglami; w okolicach natomiast, gdzie nie używają wcale węgala jako środka opałowego – rak przychodzi tylko wyjątkowo i nadzwyczaj rzadko.

 

Tak n. p. w szkockim okręgu Nairu, rak ukazuje się wyłącznie na obszarach, opalanych węglem, brak go natomiast zupełnie tam, gdzie za opał służy torf. Ta sama obserwacya odnosi się także do wielu innych okolic, a jedyny wyjątek – okolicę nawiedzaną rakiem w przecież opalaną torfem – wytłomaczono tem, iż po zbadaniu przekonano się, że składem torf ten stał bliżej węgla, aniżeli prawdziwego torfu.

Prawie równocześnie z hypotezą lekarza angielskiego w zakresie raka ukazała się inna, wypracowana przez amerykańskiego lekarza dr. S. Blair: rak jest głodem i pożądaniem światła! Statystyczne cyfry przemawiają po części za tą teoryą: wynika z niej, że zarówno ciało ludzi jak i zwierząt do utrzymania normalnego stanu zdrowia niezbędnie potrzebują światła. U narodów cywilizowanych, gdzie ciało zakrywa ubranie i niektórych kolorowych narodów n. p. murzynów w Stanach Zjednoczonych, którzy noszą stale ubrania ludzi kulturalnych rak jest bardzo pospolity podczas gdy jedynie wyjątkowe wypadki tej choroby napotkać mocna u ludów żyjących na nizkim stopniu kultury i chodzących zupełnie bez ubrania, a przynajmniej tylko ze skromna opaską. Skóra ludzi białych pozwala jedynie bardzo niewielkiej ilości światła wcisnąć się głębiej i wszystko prawie odbija; natomiast skóra lndyan — o ile naturalnie nie jest osłonięta ubraniem — odbija jedynie promienie czerwone i pomarańczowe, chłonie zaś wszystkie inne; skóra negrów chłonie prawie wszystko światło, mało co odbijając.

Na tej podstawie dr. Blair przeprowadza porównanie miedzy skórą białych ludzi a różnokolorowych i stwierdził, że rak najbardziej jest rozpowszechniony wśród białych, mniej wśród żółtych, bardzo rzadko trafia się u Indyan, a nadzwyczajnym wypadkiem jest u murzynów.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 21-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.