Kolej żelazna bez szyn i kół, która przebiegać ma 550 klm na godzinę

Niebywałe zainteresowanie wywołała w fachowych kołach – jak donosiliśmy już – demonstracya wiszącej kolei w Londynie, wynalazku francuskiego inżyniera Bacheleta, a prasa angielska nie szczędzi mu entuzyastycznych słów uznania. Kolej demonstrowana była w miniaturowym modelu.

Wagony osobliwej tej kolei mają kształt torpedy, a każdy waży około 20 kg. Kół nie posiadają wcale. Z powodu magnetycznych własności aluminium są wagony z tego metalu sporządzone.

 

 

Pomysł wynalazku polega na możliwości osiągania nadzwyczajnych działań magnetycznych przy pomocy elektryczności, podobnie jak działanie elektromotoru polega na elektro-magnetyzmie.

Każdy rodzaj magnetycznej siły objawia się przyciągająca i odpychające, a Bachelet zastosowuje siłę odpychającą magnetyzmu do swej wiszącej kolei.

Urządzenie składa się z szeregu walców drutem owiniętych, przez które przebiega prąd elektryczny. Wskutek tego walce nabierają właściwości elektromagnetycznych i odpychają wóz. Sztreka jest w dystansach po 25 metrów owinięta drutami, które również działają jako magnesy i wzmagają rozpęd wagonów.

Wagony kształtu torpedy napotykają na stosunkowo bardzo maty opór powietrza, a małe tarcie wiszącego w powietrzu wozu - ma podobno, według zapewnień wynalazcy — umożliwić ową kolosalną szybkość biegu, wynoszącą 550 klm. na godzinę, a zatem pięć razy większą, niż największa chyżość pociągów błyskawicznych.

Należy jednak z pewną rezerwą wyczekiwać prób z powietrzną koleją w normalnej wielkości — sukcesy modelów nie zawsze są gwarancyą powodzenia wynalazków. — Rycina przedstawia wynalazcę i sceny z prób.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 21-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.