Czy samochód jest do życia konieczny?

Ameryka przeżywa obecnie ciężki kryzys przemysłowy. Ceny produktów rolnych, surowców i produktów przemysłowych spadają a bezrobocie wzrasta. Redukcya ilości robotników w niektórych przemysłach, jak automobilowym doszła w maju br. do 42 pr., w żelaznym i stalowym do 41 pr. przeciętnie we wszystkich gałęziach wytwórczości wynosiła 25 pr. Od tego zaś czasu z pewnością wzrosła.

 

Spadają rzeczywiście i płace robotników. W tymże maju b. r. spadek zarobków wynosił przeciętnie 6.4 pr. a dysproporcya między tą cyfrą a 25 procentową redukcyą ilości rąk robotniczych Wskazuje trudności i opory w tej bolesnej operacyi.

 

Ale rokowania z robotnikami ujawniły szczegóły zjawiska, będącego następstwem wysokiej konjunktury i spekulacyi. mianowicie olbrzymiego, wszelkie granice przezorności przekraczającego podniesienia poziomu życia robotnika amerykańskiego.

 

Samo w sobie pożądane jako objaw wzrastając kultury podniesienie to powyżej pewnego poziomu jest objawem bardzó niebezpiecznym nie u robotników tylko, lecz w każdej klasie społecznej.

 

W jednej z fabryk amerykańskich podczas pertraktacyi o zniżkę zarobków, robotnicy przedłożyli schemat budżetu robotniczego w w którym na czwartym miejscu figurowała pozycya: gazolina do samochodu! Prawda, używanego Forda można dziś dostać i za 80 dolarów, ale...

 

W tych warunkach w Ameryce trudno osiągnąć porozumienie..

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-07-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.