Jak rząd sowiecki oddaje Rosję

na łup kapitalistów niemieckich.

Rzad sowiecki postanowił przeprowadzić systematyczna kolonizacye Rosyi, oddając ją przeważnie ca łup kapitalistów niemieckich, a w części także angielskich. Idzie tu o przyznanie cudzoziemcom (rządom lub grupom przemysłowców) koncesyj na eksploatacyę rosyjskich bogactw naturalnych. Wszystko to, co Rosya posiada, pod postacią lasów lub kopalń, a także terytoryów rolniczych, będzie oddane w ręce, uprzywilejowanych cudzoziemców w zamian za otwarcie sowietom kredytów, których rząd Lenina i Trockiego bardzo potrzebuje.

Według dekretu Lenina koncesyonarynsze otrzymają wszelkie potrzebne gwarancye. Nie będą oni poddawani żadnym rekwizycyom i będą mogli sprowadzać robotników, jakich im się będzie podobało.

 

Warto zaznaczyć, że 8 koncesyj leśnych na Syberyi, dotyczących obszaru o połowę większego niż Francya, a na którym znajdują się pokłady także platyny, węgla, grafitu, dostało się w ręce słynnego przemysłowca niemieckiego Hugo Sfinnesa. Ten ostatni zobowiązał się w przewidywaniu eksploatacyi lasów zbudować całą sieć kolei elektrycznych.

 

Co się tyczy obszarów węglowych, tu zawierają one źródła niewyczerpane, tak n. p. rezerwy węgla w Zagłębiu Kuźnieckiem (na południe od Tomska), są oceniane na 250 miliardów ton. W sąsiednich zaś obszarach znajdują się obszerne pokłady miedzi i żelaza.

 

Wreszcie w europejskiej Rosyi południowej rząd sowiecki oddaje cudzoziemcom, niewątpliwie Niemcom, 30.000 kilometrów kwadratowych czarnej gleby.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 08-04-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.