Niemcy o nowem położeniu Gdańska.

Cala prasa niemiecka poświęca bardzo wiele miejsca sprawie konwencyi polsko-gdańskiej. „Danziger Neueste Nachrichten" polemizują z twierdzeniem, jakoby podpisana w Paryżu konwencya zawierała w porównaniu z projektem poprzednim tylko gorsze dla Gdyńska postanowienia i wykazuje, że delegacya gdańska w kilku nunktatih wywalczyła polepszenie dla niektórych postanowień. Dotyczy to flagi, cła i waluty, które to sprawy były w poprzednim projekcie niejasno ujęte.

 

Również ,,Danziger Ztg” zajmuje nie tak nieprzejednane stanowisko, jak dawniej, i zaznacza z naciskiem, że samodzielność Gdańska mimo tych zmian nie została w niczem naruszona. Dzienniki wskazują na znaczne rozszerzenie praw polskich w Gdańsku pod względem Językowym. Daje to powód do różnych obaw, że skutkiem tego ucierpieć moi ze niemiecki charakter Gdańska.

 

Zdecydowanie natomiast wronie stanowisko wobec Polski zajmuje organ katolickiego centrum ,,Danziger Volksblatt", który nie może się pogodzić z prawami, przyzimnemi Polsce w Gdańsku, a zwłaszcza z równouprawnieniem języka polskiego. Namiętnie też występują dzienniki przeciwko przyznaniu Polsce militarnej obrony Gdańska. Pisma socyalistyczne naigrawają się z rzekomej wolności miasta Gdańska.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-11-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.