Tragedya belgijskigoo uczonego.

Genewa, 25 grudnia.

Wśród licznych stosunkowo zbiegów, którzy z początkiem wojny opuścili Belgię, w chwili gdy w zwycięskim pochodzie wkraczały do niej wojska niemieckie, znajdował się także znany belgijski uczony, psychiatra, profesor dr Ch. v. Gekuchten, który szukając spokoju umknął do Cambridge, spodziewając się, iż tam będzie mógł wśród względnego chociażby bezpieczeństwa przebyć czasy wojenne. Wprawdzie obliczenia te nie zawiodły profesora, gdyż znalazł tam bezpieczne schronienie, z drugiej jednak strony wmieszały się w grę nieobliczone naprzód momenty, które w rezultacie sprowadziły na biednego uczonego straszną katastrofę. Oto nadchodzące stale niepomyślne wiadomości z ojczyzny, donoszące o klęskach Belgów, a sukcesie i zwycięstwach Niemców, tak ujemnie wpłynęły na zdrowie prof. Gekuchtena, iż tenże uległ silnemu rozstrojowi nerwowemu. Nie koniec na tem. Pomimo starannej opieki lekarskiej choroba nieustępowała wcale, aż w końcu, na wiadomość o ostatniej klęsce Belgów rozstrój nerwowy przybrał formę nieuleczalnego szaleństwa, które po niespełna miesiącu spowodowało śmierć profesora.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.