Arcyksiężna i legionistka.

Wiedeń, 2 grudnia.

Przed kilku dniami zjawiła się późno wieczorem w szpitalu oficerskim arcyksiężna Marsa Teresa, z życzeniem przyjęcia dziewczęcia, które przywiozła ze sobą w automobilu.

 

Rozchodziło tu się mianowicie o 18-letnią Polkę, z wybitnej rodziny warszawskiej pochodzącej, której ojciec był powstańcem 1863 roku obecnie wysłany na Sybir, ponieważ wszystkie jego czworo dzieci wstąpiło do Legionów polskich. Jeden z braci dziewczęcia przed kilku tygodniami został skazany przez, Moskali śmierć, drugi znajduje się w niewoli, trzeci walczy w legionach w randze chorążego.

Młoda zaś bohaterka brała udział w walkach wspólnie z legionistami, pod Iwanogrodem i w innych miejscowościach. Odwagą, przytomnością umysłu i energią niezwykle się wsławiła. W jednej z silniejszych utarczek została ranioną.. Wspólnie transportem rannych przewiezioną została de Krakowa, potem do Wiednia gdzie przyjęto najpierw do rezerwowego szpitala Nr 2.

 

Arcyksiężna Teresa, której działalność w Czerwonem Krzyżu zaszczytnie była znaną nietylko w Wiedniu — ale w całej monarchii - dowiedziała się z dzienników o malej bohaterce, wyszukała ją wrezerwowym szpitalu we Wiedniu, zabrała do swego automobilu i zawiozła do oficerskiego szpitala. Z pomocą dyrektora szpitala dra Rajmunda Szwarzwalda, umieściła arcyksiężna legionistkę w osobnej seperatce, wyszukała ją w rezerwowym szpitalu we jorowa Schimek).

 

Dalszym losem bohaterki-legionistki przyrzekła się zająć arcyksiężna Teresa.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 03-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.