Straszne skutki wybuchu w fabryce amunicyi

Rybnik, 27 lipca. (Rekord), Fabryka amunicyi i materyałów wybuchowych „Lignosc” w Kriewaldzie z niewyjaśnionych dotąd przyczyn wyleciała w powietrze we wtorek około godz. 11 przed południem, 11 robotników poniosło śmierć na miejscu, a zmarłe w drodze do szpitale, a 20 jest ciotko rannych. Bliższych szczegółów nie podobna na razie zebrać, ponieważ akcya ratunkowa znajduje się jeszcze w pełnym toku. We fabryce było zajetych 550 robotników. Eksplozya ta była najsilniejszą, jaka się zdarzyła na Górnym Spisku od pamiętnej katastrofy w fabryce Kruppa w roku 1911.

Szkody idą w miliony.

Detonacya była tak silna, że huk jej słyszane nawet w Gliwicach. O przyczynie wybuchu krążą różne fantastyczne pogłoski, prawdy jednak nie zdołano dotąd ustalić, choćby dlatego, że główne osoby, mające tu wchodzić w grę, zostały pod gruzami fabryki.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-07-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.