Ognisko cholery azyatyckiej w Pyszkowcach.

(Od naszego korespondenta).

Lwów, 13 października. We wsi Pyszkowicach, położonej pod Buczaczem, wychuchła epidemia cholery azyatyckiej, która do tej wsi zawleczoną została przez bolszewików w czasie krótko-trwałej ich inwazyj w tym powiecie. Dotychczas zapadło na tę groźną chorobę 17 osób, których 11 zgnano, epidemia bowiem ma bardzo ostry przebieg. Bezzwłocznie po skonstatowaniu epidemii wkroczyły władze woskowe i zarządziły nadzwyczajne środki ostrożności.

 

Wieś Pyszkowce została ściśle' izolowaną, a wszelki jej kontakt z otoczeniem zupełnie przerwany.

 

Na miejsce wystany został przez komisaryat dla zwalczania epidemii osobny szpital wraz z personalem sanitarno-epidemicznym. Również na miejsce wyjechał dzisiaj dyrektor okręgowego urzędu zdrowia dr. S. Mikołajski w towarzystwie prof. dra Gąsiorowskiego, celem poczynienia na miejscu doraźnych zarządzeń.

 

Zdaje się, że Pyszkowce nie tworzą jednego ogniska epidemicznego, ele ognisk takich może być więcej, z powodu bowiem braku lekarzy nie są dostatecznie znane stosunki sanitarne w powiecie buczackim, gdzie bolszewicy przez czas pewien grasowali i w ten sposób zarazę roznieść mogli.

 

Zimna pora, jaka obecnie pannie, nie sprzyja rozszerzeniu się epidemii, to też wobec energicznych zarządzeń, poczynionych na miejscu, spodziewać się należy, że ognisko cholery azyatyckiej w Pyszkowcach rychło przygaśnie.

 

Sanitarne władze miejskie i okręgowe we Lwowie wydały szereg zarządzeń, zmierzających do stłumienia groźnej epidemii.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-10-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.