Ś. p. dr. Antoni Pyrz.

Dnia 10 b. m. zmarł w Warszawie znany lekarz sanitarny dr. Antoni Pyrz. Padł na posterunku, jako ofiara swego zawodu.

Urodzony w r. 1867, jako syn włościanina, we wsi Szczebrzeszu w kieleckiem, ś. p. dr. Antoni Pyrz po ukończeniu szkółki wiejskiej i seminaryuni nauczycielskiego w Jędrzejowie, objął stanowisko nauczyciela szkoły początkowej w Morawicy pod Kielcami. żywiąc wyższe aspiracye naukowe, ś. p. Pyrz samodzielnie przeszedł cały kurs gimnazyalny, zdobywając sobie świadectwo dojrzałości, które otworzyło mu dostęp do uniwersytetu.

Utrzymując się z korepetycyj, ś. p. dr. Antoni Pyrz ukończył wydział lekarski uniwersytetu warszawskiego ze złotym medalem, a następnie udał się na dalsze studya do Paryża, Berlina i Londynu.

Jako lekarz, ś. p. dr. Antoni Pyrz pracował w Warszawie w szpitalu Dzięciątka Jezus, a podczas sezonów letnich praktykował w Ciechocinku, zyskując sobie wszędzie uznanie ogólne. W dobie wojennej zwłaszcza. ś. p. dr. Pyrz zasłużył się społeczeństwu polskiemu, jako lekarz sanitarny, inicyator i organizator obywatelskich opiek sanitarnychw Warszawie.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 21-04-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.