Pod broń! Odezwa werbunkowa Rady Stanu uchwalona

Nasz korespondent warszawski donosi pod datą 22 bm.:

Po długich przewlekających się rokowaniach z przedstawicielami rządu niemieckiego, Rada Stanu ustaliła ostateczny tekst odezwy werbunkowej.

Tekst odezwy prowizorycznego rządu polskiego, wzywającej do ochotniczego zaciągu w szeregi wojska polskiego definitywnie wygotowany będzie w ciągu dni najbliższych.

Ogłoszenie odezwy nastąpić ma dopiero po mianowaniu prowincyonalnych komisarzy Rady Stanu, co wkrótce nastąpi, prawdopodobnie koło wtorku.

Jako motyw tworzenia armii polskiej odezwa wymienia wyłącznie tworzenie armii polskiej uzasadnione państwową koniecznością Polski.

Rokowania z gen.-gubernatorem Beselerem dały ten rezultat, ii osiągnięto pewne prawa i wpływy Rady Stanu przy tworzeniu wojska oraz uratowano niektóre urządzenia legionowe.

Armia ma być tworzona w drodze uzupełniania istniejących już jednostek, poczem przejdzie się do formowania nowych. Na razie przewiduje się utworzenie dwóch nowych dywizyi. Generał v. Beseler otrzyma polskiego adjutanta. Zaprzysiężenie armii polskiej odbędzie się przy udziale T. Rady Stanu.

Jak się zdaje następstwem ogłoszenia T. Rady Stanu będzie rozwiązanie P. 0 . W., której członkowie wejdą w skład armii polskiej.

W celu wstąpienia do armii opuszczają stanowiska członków T. Rady Stanu — brygadyer Piłsudski i naczelnik milicyi warszawskiej, ks. Radziwiłł, którzy na ostatniem posiedzeniu Rady Stanu zgłosili chęć wstąpienia do armii polskiej.

Rada Stanu na posiedzeniu w d. 21 h. m. uchwaliła wysłać delegacyę do ks. arcybiskupa Rakowskiego z wyrazami podziękowania za ostatnie orędzie arcybiskupie.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 25-04-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.