Wigilia Legionistów.

 

Podczas uroczystych świąt po raz pierwszy Warszawa gości w swych, murach żołnierzy polskich. To też urządziła dla nich wspólną wieczerzę wigilijną. Największa ilość żołnierzy zasiadła do stołu w wielkiej sali »Palais de Glace", gdyż około 1213 osób. Uroczystość zaczęła się od deklamacyj i śpiewów dzieci legionistów, którym następnie rozdano podarki gwiazdkowe.

 

Gdy biesiadnicy, oficerowie i żołnierze 3 pułk. piechoty z podp. Galicą na czele oraz kilkadziesiąt osób z miasta, zasiedli do stołu, przybył komendant Legionów, pułkownik hr. Szeptycki w otoczeniu świty i obszedł wszystkie stoły, łamiąc się opłatkiem. Panowie oficerowie poszli w jego ślady. Zapanował nastrój niezmiernie miły i serdeczny, w którym spędzono kilka godzin, słuchając melodyi swojskich, wykonanych przez dwie orkiestry i śpiewów chóralnych żołnierskich. —Wielka sala, przybrana chorągwiami narodowemi, zielenią i kwiatami, wypełniona szaremi mundurami Legionstów, wśród których gdzieniegdze przebijał strój cywilny, przedstawiała jedyny w swoim rodzaju wspaniały widok.

 

Drugą wieczerzę wigilijną, na 500 osób, przeważnie artylerzystów I bateryi Legionów, bawiącej przejazdem w Warszawie, urządził Komitet Gwiazdkowy, złożony z przedstawicieli Koła Pomocy. Wielu Legionistów, oficerów, podoficerów i żołniery było zaproszonych do domów prywatnych, nawet przez nieznajomych, którzy chcieli; podczas tej pierwszej wigilii w niepodległej we dzielić się opłatkiem z tymi, którzy najwięcej się przyczynili do jej wskrzeszenia.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-12-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.