Akademia Sienkiewiczowska.

 

Hołd pamięci Henryka Sienkiewicza złożył wczoraj w południe teatr im. J. Słowackiego uroczystą „akademią", na którą pospieszyła doborowa publiczność. Żałobna manifestacya miała przebieg poważny. Czczono Sienkiewicza jego własnemi słowami, recytaeyą, najpiękniejszych fragmentów z jego dziel, którą podzielili między siebie pp. Jarezewska i Solska, Feldman, Jednowski, Nowakowski i Stanisławski. Na początku zaś akademii dyr. Grzymala-Siedlecki w,słowach prostych, a polnych szczerego pietyzmu określił znaczenie mistrza w stosunku do teatru.

Wpływ Sienkiewicza Lnie jest bezpośredni przez sztuki napisane, ale oddziałał on na teatr stworzeniem pewnych kanonów polskości, które fantazyj aktorów poddają gotowe formy, gdy i-daje o sceniczne wcielenie typów historycznych. Tak, jak Matejko nauczył aktora noszenia polskiego kostyumu, tak Sienkiewicz nauczył go polskiego temperamentu. Niektórych dzieł Słowackiego nie można pomyśleć w realizacyj teatralnej bez nauk, które stały się własnością ogółu polskiego, po czytaniu „Trylogij". Głębokie i pełne oryginalnych myśli przemówienie swoje zakończył dyr. Siedlecki, sławiąc niedościgniony wzór piękności mowy polskiej, pozostawiony przez zmarłego mistrza narodowi w spuściźnie po wieczne czasy.

 

Dochód ze wstępów na akademię przeznaczono na rzecz lozańskiego komitetu ratunkowego dla ofiar wojny w Polsce.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 05-12-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.