Ostatnio dodane - Z ziem polskich
Popularne - Z ziem polskich
Wyróżnienie
Portal 100lattemu.pl został wyróżniony tytułem Złotej Strony Miesiąca „Wprost"
Logowanie
Burzliwy wiec chłopski w Warszawie.
Dwa prądy. - Żądamy króla, sejmu i rządu, a rząd powoła armię. - Pochód z transparentami P. O. W.
Warszawa, 27 listopada.
Wielki wiec chłopski, zwołany na niedzielę do sali Filharmonii, był bardzo liczny, zgromadził 4 do 6000 uczestników (chłopów, nauczycieli i księży), ale miał przebieg wielce burzliwy.
Na wiecu starły się bowiem dwie grupy: jedna pod przew. pp. Zawadzkiego i Dąbskiego, solidaryzująca się z Departamentem Wojskowym N. K. N., druga, wyznająca hasła „Centralnego Komitetu Narodowego" i P. O. W. (Polskiej Organizacyj Wojskowej). Ta druga grupa domagała się naprzód ustanowienia Rządu polskiego oraz regenta, a potem dopiero oświadczała się z gotowością tworzenia armii, wznosiła również ustawicznie krzyki na cześć Piłsudskiego.
Wiec zagaił p. Zawadzki, kończąc okrzykiem na cześć Legionów, na co większość odpowiedziała: „Niech Żyje Piłsudski!" Wybór prezydyum wywołał nową burzę; część uczestników protestowała przeciw projektowanym przez p. Zawadzkiego osobistościom. Dopiero, gdy na estradzie zasiadł popularny ksiądz Bliziński, burza ucichła.
Nastąpiły liczne przemówienia. Naprzód zabrało głos kilku chłopów z Lubelskiego, nawołując do zgody, potem przemówił p. D ą b s.k i, którego mowa wywołała protesty ze strony części uczestników. Z kolei ksiądz Statkiewicz z Radomska zaznaczy! wśród burzliwych oklasków, że tylko Rząd polski jest mocen powołać armię. Ks. Statkiewicz żądał także króla polskiego z dynastyi katolickiej, jako widomego znaku rzeczywistej państwowości. Zakończył rezoluci ą, domagającą: się: KRÓLA, SEJMU, RZĄDU i WOJSKA.
Z kolei przemawiało jeszcze kilku mowców, z których część popierała akcyę D. W., co wywołało protesty.
Wiec znaczną większością przyjął rezolucyę ks. Statkiewicza.
Po zakończeniu burzliwych obrad uczestnicy wiecu uszykowali się do pochodu. P. Zawadzki projektował pochód pod Zamek, przeciw czemu jednak większość zaprotestowała. Większość u-stawiła się kolo transparentu P. O. W. i wśród okrzyków pociągła w stronę Krakowskiego Przedmieścia.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-11-1916