Proces o śpiewnik polski.

Kierownik wydawnictwa „Gazety Grudziądzkiej", p. Wład. Kulerski, stawał dnia 15 b. m. przed sędzią śledczym. Chodziło, jak donosi ,,Gazeta Grudziądzka", o śpiewnik polski pod tytułem „śpiewnik światowy". Policya urządzila swego czasu we wydawnictwie „Gazety Grudziądzkiej" rewizye i zabrała wszystkie egzemplarze tego śpiewnika. Śpiewnik ten zawiera miewą innemi piosenki: „Bywaj luba zdrowa", „Szumi gaj" i „Wesoły parobeczek". I te właśnie piosenki są powodem procesu.

 

Prócz tego procesu spodziewa się „Gazeta Grudziądzka" jeszcze Innych, ponieważ policya dawniej już urządziła rewizye w wydawnictwie „Gazety Grudziądzkiej", a nawet w prywatnem mieszkaniu wydawcy, p. Wiktora Kulerskiego. Szukano wtenczas elementarza „Gazety Grudziądzkiej" i „Dziejów Narodu Polskiego", które przed laty wyszły jako dodatek do „Gazety Grudziądzkiej".

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.