Przymus kąpielowy i tania pralnia fabryczna.

Zaprowadzony w zakładach przemysłowych Karola Szajblera przymus kąpielowy dla robotników fabrycznych ł członków ich radzie stosowany Jest z całą stanowczością i robotnicy do tego zupełnie się już przekonali. Dobroczynne skutki kąpieli uznane zostali przez robotników, którzy teraz sarni przestrzegają. aby nie pominąć swej kolei. Zakład kąpielowy fabryczny kąpie robotników przez każdy pierwszy tydzień miesiąca, po stu ludzi na godzinę. Razem korzysta z kąpieli około 2,500 osób.

Tania pralnia fabryczna również jest czynna przez każdy pierwszy tydzień miesiąca i pierze w niej bezpłatnie po 50 rodzin dziennie swą bieliznę. Dyrekcya fabryczna oprócz tego sprzedaje rodzinom korzystającym z pralni fabrycznej mydło, rozrobione z ługiem, po 6enie 5 kop. za kwartę, niżej kosztu. Dotychczas korzystało z pralni zgórą 3,000 rodzin. Organizatorem przymusu kąpielowego jest dyr. inż. Wagner.

 

Godzina Polski, 24-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.