Dom uzdrowieńców Legionów Polskich w Kamieńsku.

 

W Kamieńsku, znanem letnisku kolo Piotrkowa, wśród uroczych lasów szpilkowych. położonem, inni teraz, jak dawniej, gospodarują goście. Obrała tam sobie mieszkanie szara gromadka legionowa, ci; którzy po ranach i trudach wojennych potrzebują pokrzepienia i wytchnienia. Kamienisk jest teraz siedzibą jedynego Domu uzdrowieńców Legionów Polskich.

 

W zabudowaniach fabryki mebli giętych „Wojciechów" mieszczą się kasarnie i urządzenia tego ważnego Legionów Polskich zakładu, powstałego w lipcu 1915 r. a obecnie według najnowszych wymogów i sanitarnych i technicznych zreorganizowanego. Mieści on przeciętnie do 1,000 a w miesiącach zimowych do 1,500 legionistów uzdrowieńców, i znajdują tam oni nietylko staranną opiekę lekarską, która im pozwala szybko wracać do zdrowia, ale także naukę i rozrywkę. Dom uzdrowieńców posiada własną bibliotekę, czytelnię, teatrzyk, herbaciarnię. Dwa razy w tygodniu gromadzi się wiara legionowa w jednej z największych sal na odczyty na tematy naukowe, literackie i na tle wypadków chwili bieżącej. Jako prelegenci występują legioniści, a oprócz tego uproszeni na ten cel Publicyści, literaci i politycy. Między innymi wygłosili już odczyty ks. biskup dr. Bandurski, p. Iza Moszczeńska, che-mik dr. Wierzchowski, prof. Grabowski, chor. Pochmarski i inni.

Obecnie pod nowym komendantem Domu uzdrowieńców, por. dr. Eugeniuszem Moliszem, jest w toku założenie warsztatów rzemieślniczych (stolarskiego, ślusarskiego, introligatorskiego i Kartoniarskiego), ażeby tych młodych legionistów, którzy chcą się poświęcić praktycznym zawodom, do nich przyuczyć i w ten sposób przygotować dzielnych pracowników przy wielkiem dziele odbudowy kraju.

 

Dom uzdrowieńców Legionistów Polskich w Kamieńcu stał się ośrodkiem kulturalnym dla całej okolicy i budzi naokół szczerze narodowego ducha.

 

F.

 

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 25-09-1916

 

Save

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.