W drugą rocznicę wkroczenia Legionów do Królestwa Polskiego

Wczorajszy obchód drugiej rocznicy wkroczenia Legionistów do Królestwa rozpoczął się o godzinie 9 nabożeństwem w kościele N. P. Maryi, odprawionem przez arcyb. ks. Symona.

 

W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele N. K. N. z wicepr. Jaworskim i posłem Zieleniewskim na czele, Liga kobiet, weterani z r. 63 ze sztandarami, oficerowie i legioniści oraz liczna publiczność. Po nabożeństwie sformował się przed kościołem pochód, który udał się na cmentarz rakowicki, gdzie złożono wieńce na grobie poległych uczestników powstania 63 r., następnie. zarzucono kwiatami i zielenią groby legionistów.

 

Przy mogiłach legionistów przemówił w gorących słowach sekcyjny I. brygady Trylski, poświęcając garść wspomnień pamięci polskich bohaterów, którzy krwią swą złożyli największą ofiarę na ołtarzu ojczyzny.

 

Po odśpiewaniu pieśni patryotycznych i „Roty" Konopnickich powrócił pochód do miasta, gdzie rozwiązał się przy Bramie Floryańskiej.

 

Drugim punktem wczorajszej uroczystości był podwieczorek w sali Sokola, urządzony staraniem Ligi kobiet, w którym wzięło udział przeszło 400 legionistów, zebranych w wielkiej sali, gdzie nad estradą umieszczono portret ich wodza Józefa Piłsudskiego.

 

Oprócz legionistów na podwieczorku byli obecni przedstawiciele N. K. N., weterani z roku 1863, szef sekcyi rolniczej Centrali dla odbudowy kraju dr Julian Nowak, wiceprezydent Rolle i w. in.

 

Do legionistów przemówił znany historyk Limanowski, podkreślając znaczenie i doniosłość dla Polaków dnia 6 sierpnia 1914 roku, w którym to dniu oręż polski dał wymowny znak siły i żywotności narodu.

 

Następnie chóry odśpiewały cały szereg pieśni patryotycznych, wreszcie wygłoszono kilka deklamacyj.

 

Ponieważ w podwieczorku nie mogło wziąć udziału wielu legionistów, przebywających w szpitalach, panie z Ligi kobiet roznosiły im w ciągu dnia wczorajszego podarki i upominki.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 08-08-1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.