II. Zjazd Ligi Kobiet w Krakowie

 

Przez oba dnie Zielonych Świąt obradował w Krakowie II. Zjazd Ligi kobiet. W pierwszym dniu toczyły się obrady w sali „Sokoła”. Zjazd, w którym wzięło udział około 200 delegatek powiatowych Kół Ligi Kobiet z Galicyi, Królestwa Polskiego i ze Śląska — zagaiła przewodnicząca Naczelnego Zarządu L. K-, p- Zofia Moraczewska, podnosząc w gorących słowach szlachetne cele Ligi kobiet, która dąży do zjednoczenia Polski.

Następnie zaproszono do honorowego prezydyum pp.. Piłsudzką,

hr. Zdz. Tarnowską i Pawlewską ze Lwowa. Po odczytaniu przez D r. Maskową protokołu z 1-go Zgromadzenia Ligi kobiet w Krakowie — zabrał głos wiceprezes N. K. N., prof. Jaworski, zaznaczając w płomiennych słowach ofiarność i poświęcenie członków Ligi kobiet dla dobra narodu.

Mowę swą zakończył:

„Zwyciężamy przeto prawdą, ale prawdą, którą wyznajemy w czynach:

Legiony na pola bitwy,

Naczelny Komitet Narodowy

Liga kobiet na pola pracy społecznej.

Imieniem N. K . N. wołam więc razem z paniami:

Cześć naszym Legionom!

W dalszym ciągu obrad Zjazdu — po wyborze komisyi wnioskowej i komisyi-matki — sekr. Dr Ada Markowa odczytała sprawozdanie z działalności Ligi za rok ubiegły. Sprawozdanie kasowe odczytała p. Steinowa, poczem wywiązała się ożywiona dyskusya.

Po południu wygłosiła Dr. Golińska-Daszyńska referat w sprawie pokoju, roztrząsając kwestyę ogólnego pokoju z punktu międzynarodowego Ligi kobiet.

Potem obradowano nad uchwaleniem regulaminu wewnętrznego powiatowych Kół Ligi kobiet, w drugie święto toczyły się obrady w sali konferencyjnej w gmachu N. K. N., przy ul. Gołębiej 20.

P. Żuławska z Zakopanego wypowiedziała referat na temat: „Stanowisko Ligi kobiet wobec zadań społecznych w dobie obecnej" . W końcu odbyły się wybory do Naczelnego Zarządu Ligi kobiet, do komisyi kontrolnej i do N. K. N.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-06-2016

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.