„Święcone" dla legionistów

 

Staraniem Sekcyi Ligi Kobiet urządzono w pierwsze święto wielkanocne w sali „Sokoła” „święcone“ dla rannych, rekonwalescentów i przejezdnych legionistów, przebywających w Krakowie. Salę „Sokoła" przystrojono zielenią, a na ścianie naprzeciwko głównego wejścia umieszczono portret brygadyera Piłsudskiego, na amarantowem tle, w otoczeniu zieleni. Na uroczystość przybyli

członkowie Prezydyum N. K . N . z prezesem prof, d-rem L. Jaworskim na czele, wiceprezydenci miasta: d r Nowak, dr Zoll i Fr. Maryewski, wiceprezes Koła Polskiego dr L. German, reprezentanci miejscowej prasy, poważne grono obywateli ze wszystkich sfer miasta, członkinie Ligi Kobiet, kilkunastu weteranów powstania z r. 1863 i t. d.

Do olbrzymich 12-tu stołów zasiadło około 1000 osób, w tem 700 legionistów.

Poświęcenia zastawionych stołów dokonał ks. definitor Zygmunt Janicki, poczem wygłosił mowę, zaznaczając, iż spustoszenie ziemi polskiej i przelana krew legionistów nie pójdą na marne, że jutrzenka wolności wkrótce dla nas zaświta.

Następnie zebrani składali sobie wzajemnie życzenia, a z galeryi chór mieszany prof. Bursy odśpiewał szereg pieśni patryotycznych.

Gdy uczestnicy zebrania zasiedli do stołów — zjawił się na sali brygadyer Piłsudski w towarzystwie swego adjutanta Wieniawy-Długoszewskiego, (ocenzurowano) Brygadyer złożył życzenia członkom Prezydyum N. K. N . i reprezentantom Miasta, (ocenzurowano)

„Święcone", które przeciągnęło się wśród serdecznego nastroju do wieczora, pozostawiło na uczestnikach miłe wrażenie.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-04-1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.