Cesarz o Legionach.

Wiedeń, 15 grudnia.

C. k. Biuro korespondencyjne ogłasza:

Jak donosi „Fremdenblatt", arcyksiężna Izabella otrzymała protektorat nad komitetem pań Polskich, zajmującym się zbieraniem darów na „gwiazdkę" dla znajdujących się w polu legionistów polskich, za zezwoleniem cesarza. Przy sposobności udzielenia tego zezwolenia cesarz wyraził się z wielkiemi pochwałami o waleczności Legionów polskich.

 

Cesarz w rozmowie z arcyksiężną Izabellą mówił z najwyższem uznaniem o czynach Legionów polskich i nazwał je czynami wprost bohaterskimi.

 

 

Te słowa monarchy z pewnością podwoją jeszcze odwagę i bohaterską wytrwałość znajdujących się w polu Legionów polskich, a także cały naród polski — który chociaż z powodu inwazyi nieprzyjacielskiej najwięcej ucierpiał, przecież poniósł ofiary ogromne dla Legionów i wciąż je jeszcze ponosi — z tych słów uznania cesarskiego zaczerpnie nowych sił i odwagi, aby przez niezachwianą wierność i oddanie dynastyi i Państwu wytrwać i oczekiwać zwycięstwa wspólnej sprawy.

 

Także ,Neue fr." i „Neues Tagblatt" zaznaczają uznanie, wyrażone przez cesarza dla Legionów polskich. „Neue fr. Presse" pisze: Jeżeli może dotychczasowe ostrożne stanowiska uciskanej i zastraszonej ludności oplskiej w Królestwie rozczarowało tych, którzy z początkiem wojny światowej spodziewali się wybuchu wielkiej rewolucyi polskiej, to przecież są pewne oznaki, że te ubolewania godne ofiary rosyjskiego systemu rządowego tylko z niecierpliwością czekają na hasło, aby zwrócić się przeciw swemu ciemięzcy Natomiast w Galicyi już od samego początku uważano za rzecz zupełnie naturalną że Polacy ramię przy ramieniu walczyć będą razem z armią austro-węgierską dla sprawiedliwej sprawy, dla wolności egzystencyj swego narodu. Następnie pismo to obszernie opowiada historye powstania Legionów polskich w Galicyi i podnosi bohaterstwo ich czynów, które okryły nową chwałą naród polski.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.