Sosnowiec.

W przemyśle i handlu w całem Zagłębiu panuje ogólny zastój. Drobni przemysłowcy i kupcy są zrujnowani. Panuje niesłychana drożyzna produktów pierwszej potrzeby. Nadmiar rąk do pracy obniżył płacę zarobkową. Często zdarzają się rabunki i kradzieże przeważnie produktów spożywczych. Liczni robotnicy wyjechali w poszukiwaniu zarobka do Prus, nie znaleźli jednak pracy i wrócili.

 

Celem przyjścia z pomocą mieszkańcom Zagłębia powstał komitet żywnosciowy, zdołał wyjednać pozwolenie na przywóz ze Ślązka 52 wagonów z artykułami pierwszej potrzeby. Produkty te będą podzielone.

 

 

Dla Sosnowca z ogólnej liczby artykułów spożywczych przeznaczono 40%. Komitet żywnościowy poszczególnym osobom artykułów nie sprzedaje i przyjmuje zamówienia do fabryk, związków i zakładów.

 

Sprawy cywilne i kryminalne mniejszej wagi rozstrzyga sąd obywatelski.

 

Kuryer dla Wszystkich, 11-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.