Straż nad zabytkami.

Posiedzenia Komitetu dla straży nad zabytkami odbyły się dnia 3 i 5 grudnia b. r. pod przewodnictwem dra Stanisława Tomkowicza.

 

P. dyrektor dr Papce zawiadomił, że dzięki poparciu prezesa Kola polskiego eksc. dra Leo, uzyskał telegraficznie subwencyę 3000 koron z Ministerstwa oświaty na zabezpieczenie zbiorów Biblioteki Jag., wobec czego zakupiono dostateczni, ilość przyrządów ratunkowych na wypadek pożaru. Ankieta przy udziale rzeczoznawców pp. Sipla i dr Seńkowskiego ustaliła ostatecznie sposób zabezpieczenia. witrażów w kościołach krakowskich.

 

 

Witraże w kościele N. P. M. i Bożego Ciała zabezpieczone będą oszalowaniem z desek i organtyną, jak się okazało bowiem podczas pierwszego oblężenia w Przemyślu, mimo iż na tamtejszą katedrę nie padł żaden strzał, witraże wyleciały. W sprawie zabezpieczenia zabytków po synagogach interweniowali pp. dr Muczkowski i dr Tomkowicz. Kościół P. Maryi ma dostateczną ilość przyrządów ratunkowych. Podniesiono konieczność usunięcia rusztowań jako materyału palnego z wież ratuszowej i P. Maryi. Przyjęto szereg nowych członków, wreszcie Komitet uchwalił wyrazić podziękowanie za pracę około organizacyj straży pp. Fabijańskiemu, Jr Kaczmarczykowi, Olszewskiemu i Szajnowskiemu. Po odbiór legitymacyi i opasek straży należy się zgłaszać do sekretarza Komitetu dr Kaczmarczyka, Sienna 16, w godzinach przedpołudniowych.

 

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.