Niezwykłe zajście na Kazimierzu.

W „Nowej Reformie" czytamy: Ulicami Kazimierza w jasne południe sobotnie prowadził konwój pięciu kozaków, idących dość szybkim krokiem. Przyglądali im się ciekawie przechodnie, a pomiędzy nimi ukazała się postać starszego izraelity w świątecznej szacie jedwabnej błyszczącej, w lisiej czapce z długą brodą i włosami skręconymi koło uszu. Na ten widok obudziła się w jednym z kozaków dusza hajdamaki: nagle wybiegł z szeregu, przyskoczył do izraelity, chwycił go jedną ręką za brodę, a drugą, nim konwój zdołał spostrzedz zamiar kozaka, wymierzył mu parę uderzeń. Oczywiście, żołnierze konwoju natychmiast chwycili go za ramiona, wepchnęli z powrotem do szeregu i popędzili dalej, lecz kozak, już poskromiony, jeszcze, odwracając się, wygrażał swej ofierze. Poszkodowany, ochłonąwszy z przestrachu, zauważył: „To on taki jako jeniec. a co on robi dopiero, kiedy jest na wolności!"

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.