Polacy - bohaterzy.

Dzienniki wiedeńskie podają krótkie opisy dzielnych czynów oficerów i żołnierzy, odznaczonych za waleczność. Nie brak wśród nich Polaków.

 

Srebrny medal za waleczność I M. otrzymali:

 

Chorąży rezerw. Tadeusz Filipowicz 32 p. art. poln. Jako komendant patrolu wywiadowczego, dla zasiągnięcia dokładnych wiadomości posunął się na odległość 20 m. przed pozycyę nieprzyjaciela. Mimo morderczego ognia i karabinów i piechoty zebrał dokładne informacyi które dla dalszego przebiegu walki miały ważne znaczenie.

 

Vormeister Michał Golernba 32 p. art.. pola. Odniósł ranę od cofającej się lufy armatniej; mimo to jednak nie opuścił stanowiska i dalej pełnił służbę.

 

 

Feldfebel W. Stankiewicz przy kompanii saperów w czasie robót fortyfikacyjnych inicyatywą swą doskonale oddziaływał na kompanię, składającą się z rezerwistów i pospolitego ruszenia. Energią swą zapobiegł, wraz z oficerami kompanii — panice, która ogarniać zaczęła tren Skutecznie również starał się o to, by tren w oznaczonym czasie zdążył na miejsce.

 

Kapral Jan Terlecki 4 p. ułanów. Sam ranny, swego ciężko rannego kolegę wsadził na własnego konia i pod gwałtownym ogniem nieprzyjacielskim szczęśliwie dowiózł do najbliższej stacyi opatrunkowej. Kapral Piotr Brycki 4 p. ułanów. Zwrócił na siebie uwagę odwagą i pogardą śmierci. Jako komendant patrolu, pod gradem kuł nieprzyjacielskich przyniósł ważne wieści.

 

Srebrny medal za waleczność II kl. otrzymali:

 

Kaprale: Władysław Ztokarski i Wojciech Śliwka 10 dywiz. haub. Pomagając przy odmierzaniu dystansu wzorowo pełnili obowiązek. Gdy komendant bateryi został ciężko ranny wytrwali na stanowisku mimo silnego ognia nieprzyjacielskiego aż do chwili, gdy nowy komendant nakazał zmianę pozycyj.

 

Kapral oddziału telegrafu Andrzej Kowalczyło i żołnierze: Józef Sowoczyński, Aleksander Makar i Jan Prus 10 dyw. haub. W czasie walki pod ogniem artyleryi nieprzyjacielskiej utrzymywali komunikacyę telefoniczną na przestrzeni 2 klm.

 

Adam Krzyżanowski ze straży skarbowej przy dyrekcyj skarbu w Żółkwi zachował się dzielnie i odważnie wobec nieprzyjacielskiego patrolu kawaleryi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 07-11-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.