Klęska rybołówstwa.

Według obliczenia Stacyi doświadczalnej rybackiej w Królestwo Polskiem, conajmniej 1,550 morgów stawów, racyonalnie urządzonych, będzie ugorowało w r. bież., z powoda epidemii dżumy karpi. Rybia ta choroba rozwielmożniła się w pewnej części Królestwa Polskiego od lat czterech tak dalece, że straty ponoszone zmusiły właścicieli do zawieszenia rybołówstw i przedsięwzięcia, według wskazówek Stacyi doświadczalnej, bardzo energicznych melioracyj oraz ugorowania. Wpłynie to znacznie na ogólne obniżenie się produkcyj rybnej w roku bież. i zwyżkę cen wskutek mniejszego zaofiarowania.

 

 

Stacya stwierdziła, że przyczyną wybuchu tej epidemii rybiej jest materyał kroczkowy, nabywany niebacznie u pośredników, którzy, oszukując nabywców, dali im materyał zarażony. Mimo natychmiastowego zakopania i wyniszczenia materyału zarażonego w niektórych majątkach, niewiadomo, czy epidemia nie rozszerzy się dalej. Wypadek ten służyć winien za przestrogę, że należy unikać pośredników i zwracać się po materyał jedynie do instytucyi i firm odpowiedzialnych.

 

Nowa Gazeta: poświęcona wszelkim zjawiskom życia społecznego, 07-11-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.