Z Łowicza.

Osoba przybyła z Łowicza opowiada, że Niemcy przed opuszczeniem miasta zabrali wszystek towar ze sklepu polskiej kooperatywy spożywczej, wartości kilkuset rubli, za co „zapłacili" kilkadziesiąt marek. Towary ze sklepu kooperatywnego urzędników kolejowych skonfiskowali, twierdząc, że to nie jest własność prywatna. Za zabrane konie i wozy płacili kwitkami. W sklepikach różnych brali towary, ustanawiając dowolne ceny, jak naprz. 9 kop. za funt cukru, 3 kop. za funt białego chleba i t. d., liczyli przytem, że marka ma wartość rubla.

 

 

Przez czas pobytu Niemców „Łowiczanin" wyszedł raz bez cenzury. Gdy Niemcy znaleźli w nim notatkę, że „kwitki" ich nie mają' wartości, zaaresztowali redaktora Rybackiego i oddali go pod sąd polowy, który skazał redaktora na rozstrzelanie. Było to już jednak w ostatniej chwili przed ustąpieniem Niemców, którzy przeto nie zdążyli wykonać wyroku i p. Rybarski został uwolniony.

 

Kuryer dla Wszystkich, 03-11-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.