W powiecie tomaszowskim.

Gubernator chełmski, jak donoszą dzienniki rosyjskie, przesiał do ministerium spraw wewnętrznych szczegółowy raport o zniszczeniu gub. chełmskiej przez nieprzyjaciela.

 

W gminie Krynickiej z 14 wsi ucierpiało 11, częściowo od pożaru, częściowo zaś od rabunku; w gminie tej uległo spaleniu 65 zagród włościańskich, z których 35 we wsi Majdan Krynicki i 18 we wsi Majdan Sielec w której również zginęło w ogniu 12 osób. We wsi Majdan Krynicki rozstrzelano 4 osoby, w tej liczbie dwoje dzieci. Nadto podczas strzelaniny zabito 5 osób i raniono 6; 6 osób uprowadziły wojska nieprzyjacielskie. W urzędzie gminnym rozbita jest kasa i zabrano 10 rubli. W szkole zniszczono urządzenia.

 

 

W gminie tarnowickiej z 12 wsi ucierpiało 10. Ogółem w tej gminie uprowadzono do niewoli 141 osób, w tej liczbie pisarza gminnego. Z nich 6 osób powróciło, zabito 6, we wsi Tarnowiec spłonęły 33 zagrody włościanskie. W urzędzie gminnym wszystkie dokumenty są zniszczone; obrabowano mieszkania księdza i nauczyciela.

 

W gminie jarczewskiej najbardziej ucierpiały wsie: Jurów Wereszczyce i Lubcze, położone w pobliżu granicy. Wielka zamożna wieś Jurów, spalona jest doszczętnie. Ocalały tylko kościół i szkota. Zginęło 48 osób; 3 oso. by, między niemi 8-letni chłopczyk byli ranni; 5 osób uprowadzono do niewoli.

 

We wsi Wereszczyce z 76 zagród pożar zniszczył 54.

 

We wsi Lubcze również spalona jest znaczna cześć domów oraz niektóre zabudowania gospodarcze właściciela ziemskiego.

 

W gminie czerkaskiej, we wsi Podhaica, pożar strawi, 28 zagród z liczby 32. Ogień wybuchnął wskutek pocisków armatnich. 3 osoby byty rozstrzelane. Osada Łaszczów spalona jest zupełnie.

 

W gminie rachańskiej dotkliwie ucierpiała wieś Wola Horodecka, w której ogień zniszczył 50 zagród z liczby 54. We wsi Wólka Polkarzewska i Rachanie spalona jest prawie połowa domów. 12 osób rozstrzelano; 40 zginęło w płomieniach.

 

W gminie komarowskiej bardzo ucierpiały wsie Wożuczyn i Janówka. W pierwszej ze 110 zagród spalonych jest 73. Rozstrzelano 7 osób. We wsi Janówco spalono 12 zagród, 8 osób uprowadzono do niewoli.

 

Dotkliwie ucierpiał i Tomaszów, w którym spalone jest całe śródmieście. Biura rządowe uległy zniszczeniu i zrabowaniu.

 

Nadto w całym powiecie brak rąk roboczych, koni i wozów, inwentarz żywy i martwy jest zabrany lub zniszczony, drożyzna nadzwyczajna. Ludność jest w strasznej nędzy. Niezwłaoczna pomoc jest konieczna.

 

 

Wnętrze pałacu w Falentach po gospodarce niemieckiej. (Fot. Saryusz Wolski.)

 

Kurjer Warszawski, 03-11-1914 (Fot. Świat: pismo ilustrowane tygodniowe, 31-10/06-11-1914)

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.