Radom wolny od Niemców.

Ostatnie walki zwycięzkie wojsk rosyjskich z Niemcami uwolniły Radom od najazdu niemieckiego. 28 października Radom zajęła jazda rosyjska. Pozbyło się nareszcie to miasto nawały teutońskiej, która je wyniszczyła.

 

W Radomiu przebywał sztab armii Kronprinza. Po raz drugi oddychają swobodniej mieszkańcy Radomia.

 

Po raz pierwszy ujrzeli Niemców 28 sierpnia. Pobyt Niemców trwał do 3 września. W ciągu tych kilku dni zrabowali masę różnych towarów, mąkę, cukier, mięso.

 

Mieszkańcy drżeli, gdyż zapewne Niemcy urządziliby brankę wszystkich męzczyzn od 18-45. roku i wcieliliby ich do swego wojska. Życie w mieście prawie zamarło. Po godzinie 8 wieczorem nie wolno było wychodzić na ulicę. Bramy domów były otwarte przez całą noc.

 

 

Niszczyli miasto i doprowadziliby zapewne mieszkańców do ostatniej nędzy, gdyby nie szybkie wejście wojsk rosyjskich. Ludność zasypywała je kwiatami i co kto miał, oddawał żołnierzom. Stało się to rano dn. 3 września.

 

W czasie swego pobytu przechwalali się Niemcy swemi wielkimi powodzeniami, co wywoływało wielkie przygnębienie w mieście, gdyż odcięci od świata Radomianie nie wiedzieli, ile się prawdy mieści w tern wszystkiem. Nareszcie 24 b. in. pomiędzy Radomiem i Rawą wojska rosyjskie wdały się z Niemcami w bój, który zakończył się zwycięstwem Rosyan.

 

 

Kuryer dla Wszystkich, 01-11-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.