Z Sochaczewa.

Przybyli wczoraj z Sochaczewa utrzymują, że wiadomości o zburzeniu budynków stacji kolejowej są nieprawdziwe. Budynek stacyjny jest nietknięty.

 

W mieście nie widać żadnych zaprzęgów. Wszystkie wozy wyjechały do Warszawy z ruchomościami żydów.

 

Większa część sklepów jest obrabowana. Szyby wszędzie wybite. Na bruku miejskim leżą połamane sprzęty.

 

Od strzałów spaliły się 3 domy na krańcu miasta.

 

 

Opuszczają,c Sochaczew, niemcy pozostawili bez opieki swych ciężko rannych, którzy prawie wszyscy zmarli Przed opuszczeniem miasta niemcy byli tak rozwścieczeni, że bez powodu rąbali pałaszami spokojnych mieszkańców; kilku zastrzelili. Rabowali też nietylko żywność lecz również bieliznę i odzież w domach prywatnych.

 

Handel w Sochaczewie zamarł. Brak chleba, misa, nafty i zapałek.

 

Pod miastem niemcy urządzili cmentarzyk, na którym pochowali poległych.

 

Kurjer Warszawski, 30-10-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.