Echa z Pruszkowa. Pruszków bez kolei.

Z powodu wstrzymania ruchu pociągów do Pruszkowa, droga do tego miasta przepełniona jest setkami wędrowców pieszych, udających się do Pruszkowa i z powrotem do Warszawy. Po drodze widać też dorożki warszawskie i wozy przewożące ruchomości.

 

Spotyka się mnóstwo wozów, dowożących szyby do Pruszkowa, w którym nie pozostała ani jedna szyba cała, wskutek czego mieszkańcy nie mogą się wprowadzić z powrotem. Wieczorem w Pruszkowie, jest zupełnie ciemno wobec zepsucia elektryczności przez Niemców. Naprawę już rozpoczęto.

 

W Pruszkowie uderza ciekawy widok kilkopiętrowego domu murowanego, zupełnie zrujnowanego, podczas gdy przylegający doń mały domek drewniany pozostał nietknięty.

 

 

Po powrocie policyi ustało obrabowywanie domów opuszczonych, kilku złodziejów aresztowano.

 

Jeden z uprowadzonych przez Niemców mieszkańców Pruszkowa, opowiada o tem:

 

Wśród uwięzionych i wyprowadzonych z Pruszkowa przez Niemców było 80 żydów i 50 chrześcijan. Żydów zabrano w uroczyste ich święto, gdy wracali z bóżnicy. Niemcy zmusili też żydów do otwierania sklepów w święto żydowskie.

 

Patrol niemiecki wyprowadził wszystkich z miasta i wpakował do obszernej izby włościańskiej, o kilka wiorst odległej. Zabrano wszystkich z samego rana na ulicy i nie dano im nic jeść do wieczora. Przed wieczorem pozwolono im wyjść w pole i pożywić się surową marchwią i kartoflami surowymi. Poradzili sobie jednak w ten sposób, że kartofle upiekli w popiele. Wszystkich trzymano po dwa dni, poczem zaprowadzono ich dalej pod Grodzisk.

 

Na prośbę nieszczęśliwych zakładników, pozwolono trzem z nich udać się pod konwojem dwóch Niemców do Grodziska celem wystarania się o żywność. Zakładnicy przebyli w takich warunkach cały tydzień, poczem Niemcy uciekli, a ich zostawili pod Grodziskiem na wolności.

 

Kurjer dla Wszystkich, 29-10-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.