Z ziem polskich

Nasz korespondent warszawski (Z) telefonuje: Swego czasu w Pelplinie na Pomorzu Znaleziono w aktach grodzkich dokument, w fundamentach klasztoru Cystersów w Koronowie koło Bydgoszczy jest zakopane kilka skrzyń złota.

 

Założony z początkiem wieku XIII klasztor palił się kilka razy i dlatego po ostatnim pożarze w wieku XVII zamurowano we fundamentach znaczną ilość złota, ażeby w razie nowego pożaru można było klasztor odbudować.

wybuch wczoraj na pogorzelisku Braci Albertów. Spalił się parkan i szopa wiórów obok toru kolejowego. Straż pożarna zlokalizowała ten ogień. Szkoda drobna.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 02-08-1921

Kolejarz Jan Szmul przy pełnieniu obowiazków służbowych dostał się pod manewrujący wóz. Wagon zdruzgotał mu klatkę piersiową; odstawiony do szpitala zmarł po 15 minutach.

 

Kurjer Poznański, 02-08-1921

Do samego portu w Pucku dobiega już kolej, która około Smarzewa przez Wielką Wieś, Chałupy, Kuźnice, Jastarnię i Bór, doprowadzona tuż do Helu t. J. łączy cały półwysep i wielkie morze z Puckiem a wkrótce przez Selepnię i Kokosznię złączy z całą Polską, omijając, w razie potrzeby nieżyczliwy Gdańsk.

 

Kolej jest zbudowana szybko i sprawnie, wojskowo, przez nasze kompanie kolejowe. A trudności były niemałe. Dzięki uprzejmości kapitana Muellera, inżyniera, kierującego robotami, miałem możność przejechać tą koleją cały jej przebieg pięćdziesięciokilometrowy i stwierdzić obecny stan wykonanych prac... Kolej gotowa, pozostało wykonanie szczegółów : wykończenie budynków stacyjnych, a głównie utrwalenie toru.

Rybnik, 27 lipca. (Rekord), Fabryka amunicyi i materyałów wybuchowych „Lignosc” w Kriewaldzie z niewyjaśnionych dotąd przyczyn wyleciała w powietrze we wtorek około godz. 11 przed południem, 11 robotników poniosło śmierć na miejscu, a zmarłe w drodze do szpitale, a 20 jest ciotko rannych. Bliższych szczegółów nie podobna na razie zebrać, ponieważ akcya ratunkowa znajduje się jeszcze w pełnym toku. We fabryce było zajetych 550 robotników. Eksplozya ta była najsilniejszą, jaka się zdarzyła na Górnym Spisku od pamiętnej katastrofy w fabryce Kruppa w roku 1911.

Szkody idą w miliony.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.