Z ziem polskich

Wczoraj zawezwano pogotowie ratunkowe na ulicę Szpitalną, gdzie przechodzący tamtędy p. Józef Kosinoja, lat 62 poślizgnął się na śniegu i upadł przyczem doznał złamania prawej nogi. Po udzieleniu pierwszej pomocy odwiozło pogotowie ratunkowe ofiarę nieszczęśliwego wypadku do szpitala.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-01-1922

W „Dzienniku Ustaw” ogłoszono rozporządzenie min. zdrowia publicznego, na mocy które przewidziany w ustawie o zwalczeniu epidemii obowiązek zgłaszania rozciąga się na przypadki żółtaczki zakaźnej. Rozporządzenie obowiązuje w ciągu 6 miesięcy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-01-1922

Wczoraj na przechodzącą przez ul. Podwale p. Maryę Malinowską najechały sanki zaprzężone w parę koni, któremi powoził J.. Slomczyński z Wilkowa w pow. miechowskim. P. Malinowska doznała obraza!) na całem ciele, ponadto wskutek tego wypadku uległo zniszczeniu jej futro wartości 100.000 Mk. Nieostrożny ważnica zostanie ukarany.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-01-1922

Orgara sanitarne magistratu krak. przeprowadziły w ostatnim czasie kontrolę w mleczerniach i sklepach, podczas której stwierdzono, że w szeregu wypadków właściciele mleczarń sprzedają mleko z dużą domieszką wody. Tak np. mleczarnia luczanowicka na Podwalu podawała odbiorcom mleko z zawartością około 25 proc. wody a sklep małopolskiego Zw. mleczarskiego przy pl. Jablonowskich wydawał mleko zawierające 40 proc. wody. Ponieważ u wspomnianych przedsiębiorców znaleziono przyrządy t. zw. „laktometry", przeto ewentualność nabywania fałszowanego mleka od wieśniaków nie moze wchodzić w rachubę. Magistrat sprawę powyższą przekazał prokuraturze przy sądzie okr. karnym. Oskarżenie opiewa w kierunku fałszowania środków żywności t sprzedaży tychże po cenach nadmiernych w stosunku do jakości produkt".

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-01-1922

Okazało się, że wagon salonowy króla Alberta belgijskiego, zabrany przez Niemców 1914 roku, znalazł się w Polsce, gdzie kursował na naszych liniach kresowych. Wagonem tym jeździł stale p. Mrozowski, prezes dyrekcyi kolejowej radomskiej. Obecnie wagon ten będzie zwrócony Belgii.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-01-1922

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.