Czterdziestu Męczenników

W dzisiejszym dniu przypada kościelna uroczystość i pamiątka „Czterdziestu Męczenników”. Do dnia tego przywiązany jest meteorologiczna ludowy prognostyk Jeżeli dzień jest mroźny — to będzie jeszcze czterdzieści mrozów tej zimy.

            Nie można przesądzać prawdziwości przysłowia, ale dzisiejsza odwilż i chlapawica upoważniają do niejakich nadziei wiosennych...

            Tak jest u nas i w Austryi, gdzie temperatura (z wyjątkiem wysokich gór), nigdzie nie spadła poniżej zera.

            Na Węgrzech panują już ciepła. W Wielkim Warazdynie wskazywał termometr wczoraj ciepła 18 st. Cels., w Hermansztadzie 12 st. C., podczas gdy w Lussin Piccolo (połódn. Dalmacya), stwierdzono ciepła 10 st. Cels.

            W Niemczech natomiast sroży się zima nada. W Berlinie utrzymuje się termometr na — 8 st. Cels., w Mitawie wynosi temperatura — 12 C., a w Warmbrunn w Górach Olbrzymich nawet —- 21 C.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11 marca 1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.