W telegraficznym skrócie (01-01-1915)

= Organ kanclerza „Nord Deutsche Allg. Zeitung" z dumą donosi swym czytelnikom, że władze wojskowe niemieckie skonfiskowały w departamentach przemysłowych północnej Francyi, głównie w Lille i Roubais olbrzymie zapasy wyrobów tkackich. Wartość tej „zdobyczy" dochodzi do kilkuset milionów marek.

 

= Z powodu wręczenia władzom tureckim daru Wilhelma, lampy na grób sułtana Saladyna—motłoch turecki w Damaszku urządził rzeź chrześcijan. Władze i wojsko tureckie przyglądały się mordom najzupełniej obojętnie.

 

= Głośny socyalista niemiecki, Maks Nordau, zamieścił w „Tempsle" list otwarty, w którym oskarża Niemcy o to, że narzuciły wojnę Francyi. List wywołał w Niemczech i Austryi olbrzymie oburzenie. Organ kronprinza nazywa Norda na zdrajcą, inne pisma — podłym żydziakiem i syonistą.

 

 

= W Częstochowie — jak donosi „Russkoje Słowo", - Niemcy przeprowadzili cały szereg zmian w fortyfikacyach miasta. Część artyleryi, ustawionej na watach Jasnej Góry, przeniesiono za mia-sto; pierwszą i drugą linię fortów wysadzono w powietrze. Linię fortyfikacyj wysunięto o 10 wiorst.

 

= „Wieczernieje Wremia" nazywa sekwestr zakładów gazowych w Warszawie „dobrym prezentem" na gwiazdkę i wyraża nadzieję, że „zaczyna się nowa era w stosunkach rządu do Niemców w Polsce, gdzie nadszedł wreszcie koniec ich przywilejów".

 

= Dziennik włoski „Messagero" donosi z Serajewa o spodziewanem w niedalekiej przyszłości powstaniu w Bośni i Hercegowinie. W Austro-Węgrzech wzrasta coraz bardziej niezadowolenie i zaniepokojenie z powodu zajęcia Walony przez Włochów. Upatrują w tem ogólnie początek czynnego wystąpienia Włoch przeciw Austryi.

 

Kurjer dla Wszystkich, 01-01-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.