Bolszewik w skórze baranka.

Za podburzanie do czynów buntowniczych zasiadł na ławie oskarżonych Maks Gutkind redaktor warszawskiego czasopisma żargonowego „Der Boj-Arbeiter" zamieściło artykuł okolicznościowy z powodu nadchodzącego święta 1 maja „Pod znakiem walki".

 

W artykule tym z dnia 26 kwietnia rb. między lorami autor wywodzi: ,.To święto (1 maja) tego roku będzie musiało być wyrazem zainteresowania robotników całego świata dalszym rozwojem Rosyi sowieckiej i Ukrainy, gdyż położenie rewolucyjne we wszystkich krajach wymaga, żeby ta międzynarodowa wieża świetlana jaknajdalej rzucała swe promienie, by rozjaśnić świadomość klasową z proletaryatu całego świata".

 

Gutkind i jego obrońcy twierdzili, że inkryminowany artykuł bynajmniej „nie miał na celu buntu lub obalenia istniejącego w Państwie Polskiem ustroju społecznego — wygłaszał „hasła i ideja bedące dziś na porządku dziennym" sądzą przeto, że w wolnej Polsce tego rodzaju hasła nie mogą pociągnąć kary".

 

Sąd jednak zapatrywał się inaczej na wolność w Polsce I skazał bolszewika Gutkinda na rok ciężkiego więzienia oraz 300 Mkp opłat sądowych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-11-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.