Legiony polskie przeciw Meksykowi

Z za Oceanu dochodzi wiadomość, która wywoła niewątpliwie w całej Polsce żywe zainteresowanie. Oto, jak donoszą dzienniki polsko- amerykańskie „Sokół" tamtejszy zaofiarował rządowi Stanów Zjednoczonych zorganizowanie polskich oddziałów ochotniczych, celem wysłania ich przeciw Meksykowi.

 

Odezwa — jaką publikują pisma — stwierdza, że między zarządem Sokoła a gabinetem waszyngtońskim czyniono są rokowania o zformowanie legionu polskiego celem posłania go na pole walki do Meksyku, oraz wzywa Polaków amerykańskich, by nie zgłaszali się na własną rękę do wojska Stanów, ale czekali aż padnie hasło Związku, a wtenczas niech spieszą pod chorągwie legionu sokolego. Związek powołuje się w pierwszym rzędzie na tradycye legionów Dąbrowskiogo i wskazując na dzieło ich — stworzenie Księstwa Warszawskiego — pisze: „ I dziś stoimy w przededniu identycznych poczynań, wskrzeszenia tradycyi polskich legionów, zdobycia krwią, naszą praw wdzięczności Wielkiego Narodu Amerykańskiego, zmuszając go do rewanżu, gdy dla nas wybije godzina czynu". Tak brzmi odezwa.

 

Jak było do przewidzenia wywołała ona u pewnej części Polonii amerykańskiej entuzyazm u drugich natomiast spotkała się z oburzeniem, iż akcya powyższa rozpoczęta jest nie w porę i że zbyt lekkomyślnie szafuje się krwią polską. W każdym razie fakt akcyi tej jest ilustracyą nastroju panującego wśród Polaków amerykańskich.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.