Mapa Polski z granicą polsko-rosyjską, w myśl rzekomei propozycyi bolszewickiej oraz polskiej

– umieszczona w paryskim dzienniku „Excelsior” z 5 lutego b.r.

Granica polsko-rosyjska, proponowana obecnie przez Polskę.

Linia obecnego frontu, proponowana przez Rosyą jako granica polsko-rosyjska.

 

Powyższa mapa francuska nie odpowiada ściśle rzeczywistości. Przedewszystkiern obecna linia frontu nie jest dokładnio odtworzona, bo, jak wiadomo, linia ta sięga dziś przez Dryssę do Rzeżycy. Skąd zaś rysownik „Excelsiora" dowiedział się, że rząd polski proponuje jako granicę linię, obejmującą, Dźwińsk i Dryssą na północy, nie wiemy. Faktycznie Polska oddała już Dźwińsk Łotyszom... Mapa „Excelsiora" jest jednak cennym przyczynkiem do znajomości Polski zagranicą, bo uwidoczniony na niej jest olbrzymi historyczny obszar państwa polskiego przed rozbiorami — i tern samem zaznaczone jest prawo Polski do ziem kresowych.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-02-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.