Polacy zażądali 70 miliardów marek odszkodowania od Niemiec.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 20 lipca. (h). Jak się nasz korespondent dowiaduje delegacya pokojowa polska pod przewodnictwem posła Władysława arabskiego wręczyła koalicyi aparat szczegółowy w sprawie odszkodowań przypadających Polsce za strony Niemiec, Rosy‚ i Austryi. Pretensye, jakie Polacy zażądali od samych Niemiec, wynoszą 70 miliardów marek.

 

Jak słychać delegacya polska w Paryżu stanęła na stanowisku, aby skomasować długi niemieckie austryackie i rosyjskie, jakie Polska będzie musiała zapłacić koalicyi, przedłożyć następnie pretensye, należące się nam od tych trzech zaborczych państw i przy rozliczeniu otrzymać możliwie czystą hipoteką dla Polski.

 

W ten sposób Polska będzie państwem najmniej po wojnie obdłużonem.

 

Niemcy na tę propozycyę odpowiedzieli, że zapłacą odszkodowanie tylko tym państwom, z którymi byli na stopie wojennej, a do tych Polska nie należała, i powołują się na posła Vlessiera w Warszawie za czasów gabinetu Moraczewskiego, zaś armię polską we Francyj traktują jako dzieło jednej partyi(!) zorganizowane wbrew woli rządu warszawskiego.

 

Tak mści się polityka germanofilska lewicy polskiej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.