Niemcy wypłacą odszkodowanie i odbudują zniszczone obszary.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Wiedeń, 4 grudnia.

(Wir). Z Hagi donoszą: Parlamentarny sprawozdawca „Daily Mail" donosi, że propozycya o odszkodowaniu, jakie mają zapłacić Niemcy składa się z następujących punktów:

 

1. Niemcy mają płacić przez cały szereg lat odszkodowanie pieniężne, a to za wszystkie szkody zrządzone w Belgii i Francyi. Szkody te obliczone są na dwa do trzech (miliardów funtów szterlingów (przeszło 60 miliardów koron).

 

2. Wszystkie zniszczone domy w miastach na tym obszarze mają być odbudowane przez niemieckich robotników, a materyai potrzebny do odbudowy musi być dostarczony przez Niemcy.

 

3. Za zniszczoną tonaż okrętrową mają Niemcy zapłac odszkodowanie, co jest także i w ten sposób pomyślane, że wszystkie okręty niemieckie będą musiały jeździć z towarami dla koalicyi, a także w dokach niemieckich budować się będą okręty dla koalicyi.

 

4. Odszkodowanie będą Niemcy musiały zapłacić nie tylko Belgii i Francyi, ale także i wszystkim, którzy z powodu nich szkodą w tej wojnie ponieśli.

 

5. Wszystko złoto, znajdujące sio w Niemczech ma być wydane koalicyi.

 

6. Niemieckie kopalnie węgla będą musiały przez szereg lat dostarczać węgla dla koalicyi. Również ma być naprawione-spustoszenie, dokonane przez Niemców we Włoszech, w Serbii i Rumunii. (A w Polsce? prz. Red.).

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 05-12-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.