Niemiecki komunikat urzędowy.

Berlin, 8.11. Wielka kwatera główna. Urzędowo.

Zachodni teren walk.

Francuzów, którzy na północno-wschód od Oudenarde ponownie przedostali się na wschodni brzeg Skaldy, odrzuciliśmy w kontrataku przez rzekę. Pomiędzy Skaldą a Mozg trwały w dalszym ciągu nasze ruchy ostatniej nocy zupełnie planowo. Przed naszemi nowemi linjami wywiązały się walki straży tylnych, które przybrały większe rozmiary na południe od drogi Valenciennes—Mons, nad Sambrą na północ od Avesnes oraz na wyżynach Mozy na południe-zachód od Sedann. Zakończyło się wszędzie odparciem nieprzyjaciela.

Wróg stał pod wieczór na linji: Na wschód od Bavai, na północ od Avesnes, na północ od La Capelle, na południo-zachód od Hirson, na południe od Signy le Abbaye, pod Pois Terron oraz na wyżynach Mozyr na poludnio-zachód od Sedanu. Na wschód od Mozy walki częściowe na terenie leśnym na zachód od Brandeville.

 

Pierwszy jenerał-kwatermistrz Groener.

 

Lotnicy niemieccy, uzbrojeni w maski przeciwgazowee, przygotowują się do służby wywiadowczej.

 

Nowa Gazeta, 09-11-1918 [Foto.: Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 26-10-1918]

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.