Sprawozdanie niemieckie.

(wtb.) Główna kwatera, 3-go paźdz. Wojna na zachodzie. Armia następcy tronu Rupprechta i Bohna. We Flandryi zostały ataki nieprzyjacielskie na północ od Staden i na północ-zachód oraz na zachód od Roeselare odparte. Wzięliśmy przytem około 200 jeńców.

 

Taksarno nie powiodły się wieczorem ataki częściowe przeciwnika po obu stronach drogi Ypern-Menin. Armentieres i Lens zostały w nocy z 1 na 2 października bez walki opróżnione. Zajęliśmy tylne pozycye poza obu miastami. Nieprzyjaciel w ciagu dnia podążył po silnem przygotowaniu przez artyleryę na opróżnione pozycye przez linię Fleuroix La Bassee - Hulluch. Pod Cambral dzień spokojny. Ataki częściowe przeciwnika z nizin nad Szeklą pod i na południe-wschód od Rumilly zostały odparte. Silne ataki i wycieczki przeciw naszym liniom na północ i na południe od St. Quentin nie powiodły się.

 

Armia niemieckiego następcy tronu. Na południe-zachód od Anizy - Le Chateau i na północ od Filain odparliśmy ataki częściowe przeciwnika. Szlezwicko holsztyńskie pułki broniły swych pozycyi na grzbiecie Chemin des Dames przeciwko silnym atakom nieprzyjacielskim. Walki przedpolowe przed nowemi naszemi liniami na północ-zachód od Reims. Nieprzyjaciel stał tu wieczorem na linii Chaudarde-Cormicy i tuż przed kanałem Aisne.

 

W Szampanii podejmował Francuz w dalszym ciągu znacznerni silami swoje ataki na wschód od Suippe ku St. Marie a Py, jako też pomiędzy Somme-Py a Monthois. Lokalne miejsca włamania na południe od Orfeuil zostały w kontratakach zmniejszone. Na reszcie frontu złamały się ataki przed naszemi liniami. Także po obu brzegach Aisny i w Argonach pozostały ataki częściowe nieprzyjaciela bez skutku.

 

Pierwszy generalny kwatermistrz Ludendorff.

Okręt wojenny, osłoniony sztuczną mgłą, uchodzi przed atakiem łodzi podwodnej.

 

Dziennik Śląski, 05-10-1918 [Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 22-09-1918]

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.