Walki na Zachodzie.

Niemiecki komunikat urzędowy,

Urzędowo. Wielka kwatera główna — donosi dn. 16 września.

 

ZACHODNI TEREN WALK.

 

Grupa wojsk ks. Ruprechta i Boehna.

 

W nizinie rzeki Lys i na południe od kanału La Bassee przedsięwzięliśmy pomyślne wycieczki.

 

Wczesnym rankiem pomiędzy Havrincourt i Epehy gwałtowna walka artyleryjska, po której nastąpiły na południe od Havrincourt nieprzyjacielskie ataki częściowe. Nieprzyjaciel został odparty. W ciągu dnia działalność bojowa pozostawała w umiarkowanych granicach. Na północny wschód od Vermand, pod lasem Olon i pod lssigny — le Grand walki piechoty.

 

Grupa wojsk niemieckiego następcy tronu.

 

Gwałtowne walki częściowe pomiędzy Ailette i Aisne. Po daremnych natarciach dokonanych wczesnym rankiem, nieprzyjaciel ruszył pod wieczór ponownie do ataku. Naogół został odparty; rozszerzył nieco miejsce przerwania z walk dnia poprzedniego i usadowił się w części południowej od Vailly. Pomiędzy Aisne i Vesle piechota nieprzyjacielska była bezczynna. Oczyściliśmy pozostałe jeszcze z walk dn. 14 września małe gniazda Francuzów.

 

Grupa wojsk jenerała Gallwitza.

 

Walka artyleryjska pod wieczór ożywiała się nieco na przestrzeni od wzgórza Lorrain do Mozeli.. Przed naszymi nowymi pozycjami. rozwijały się niejednokrotnie gwałtowne walki piechoty, w których wzięliśmy jeńców. Pod wieczór nieprzyjaciel stal mniejwięcej na linji Fresnes, St. Hilaire — Aumont — Rembercourt i w lesie Rappes.

 

Grupa wojsk ks. Albrechta.

 

Ataki nieprzyjaciela na froncie lotaryńskim zostały odparte.

 

Jako odwet za nieustanne obrzucanie miast niemieckich nasze eskadry napowietrzne rzuciły nocy ubiegłej na Paryż 22,000 kg. bomb.

 

Zestrzeliliśmy wczoraj 24 samoloty nieprzyjacielskie i 15 balonów na uwięzi.

 

Pierwszy jenerał-kwatermistrz Ludendorff.

Nowa Gazeta, 17-09-1918 [Foto.: Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 15-09-1918]

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.