Zatopienie okrętu szpitalnego.

Londyn. (BK.) Admiralicya donosi: Okręt szpitalny „landovery Castle" (11.432 ton pojemności) został dnia 26 czerwca wieczorem ugodzony torpedą i zatopiony. Brak 234 ludzi z załogi.

 

Berlin. (BK.) Doniesienie angielskiej admiralicyi o zatopieniu okrętu szpitalnego „landovery Castle", podobnie jak inne tego rodzaju doniesienia angielskiej admiralicyj nie odpowiada faktom. Nie jest prawdą, jakoby niemiecka łódź podwodna zawiniła los okrętu szpitalnego „landovery Casfle”. Jak z późniejszych wiadomości wynika nikt na parowcu nie widział ani łodzi podwodnej, ani też torpedy. Powodem zatopienia okrętu jest zderzenie się z angielską miną.

 

Londyn. (BK.) Reuter. Sekretarz admiralicyi podaje co następuje do wiadomości: 27 czerwca o godz. 9'30 wieczorem w oddaleniu 116 mil na zachód od Fastne został angielski okręt szpitalny „landovery Castle" ugodzony torpedą przez nieprzyjacielską łódź podwodną i po 10 minutach zatonął.

 

Jechał on z Kanady z powrotem do Anglii i skutkiem tego nie miał na pokładzie ani rannych, ani chorych. Jego załoga składała się z 164 żołnierzy, oraz z 80 kanadyjskich sanitaryuszy i 14 pielęgniarek. Z tych. 258 osób dotychczas tylko 24 pozostało przy życiu przybyło do portu na pokładzie łodzi podwodnej. Dochodzenia są w toku. Możliwem, że jeszcze więcej osób będzie wyratowanych.

 

Jest godnem uwagi, ze w tym wypadku podobnie jak w innych podobnych niemiecka łódź podwodna miała prawo, na mocy konwencyi haskiej, zatrzymać okręt szpitalny i przeszukać go; mimo tego jednak łódź podwodna wolała storpedować okręt.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 04-07-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.